
Vše v našem prostředí má základ, rám, kostru, která zajišťuje stabilitu předmětů. Ve stavebnictví se takový rám často stává výztuží, ze které se vyrobí potřebné tvary a vyplní se betonem. Podívejme se na jednu z oblíbených odrůd tohoto materiálu – výztuž A500C – jaká třída je A1 nebo A3 a jak se klasifikace obecně provádí. Zvažme vlastnosti a použití kování, jaké vlastnosti a výhody mají.
Aplikace ve stavebnictví
„Armatura“ se z latiny překládá jako „zbraně“ nebo „vybavení“. Pro výstavbu – od relativně malých forem (základy pro soukromé domy, pro ploty, garáže) až po velká občanská a průmyslová zařízení – je vyžadována výztuž jako nedílná součást rámu železobetonových konstrukcí.
Tento ocelový profil se používá v následujících oblastech:
- v monolitické konstrukci;
- při pokládce tunelů;
- stavba mostů a kovových konstrukcí;
- pokládání povrchů vozovek;
- výroba různých betonových výrobků;
- pro zpevnění základů, podlahových desek a stěn.
Kódování třídy vyztužení
Pro usnadnění odrážejí označení armatur její klasifikaci. Tím, že patří do určité třídy, je normativně určeno, kde má být výztuž použita, jaké má vlastnosti a z jakých ocelí je vyrobena.
Zastaralá označení tříd jsou definována jako A1-A6 a moderní – A240-A1000.
Při navrhování nebo konstrukci se odborník naučí potřebné informace ze třídy materiálu: třída, způsob výroby, průměr, speciální vlastnosti.
Průměry ve třídách
Kódování třídy s odpovídajícími velikostními rozsahy průměrů tyčí v cm.
| Zastaralé značení | Moderní značení | Průměr výztuže (cm) |
| A1 | A240 | 0,6-4 |
| A2 | A300 | 1-8 |
| A3 | A400 | 0,6-4 |
| A4 | A600 | 0,6-4 |
| A5 | A800 | 0,6-4 |
| A6 | A1000 | 1-2,2 |
Ve výztuži písmeno „A“ charakterizuje její výrobní metodu jako válcování za tepla (tyč); s případným tepelným kalením nebo mechanickým kalením tažením.
Výtěžnost
Následující čísla (za prvním písmenem) označují minimální mez kluzu (YS) v N/mm².
K poznámce! PT je mechanická pevnostní charakteristika plasticity materiálu, která určuje výkon výztuže při zatížení, bez deformace a destrukce. Zjednodušeně řečeno, mez kluzu ukazuje, jak velkou silou je třeba na výztuž působit, aby se po odstranění zatížení tyč nenarovnala, ale zůstala ohnutá.
V pevnosti materiálů je PT napětí v materiálu, kdy po elastické (vratné) deformační zóně začíná plastická (nevratná) změna v tahovém diagramu.

Viz též:
Katalog firem, které se specializují na výpočty, montáž a opravy základů
Označení v kódech dodatečných technických požadavků
Za čísly v označení mohou být písmena, která od roku 2019 odpovídají charakteristikám dalších technických požadavků. V armaturách jsou uvedena následující písmena:
- C – svařované různými druhy svařování;
- H – zvýšená plasticita;
- E – vysoká plasticita (seismicky odolná);
- K – odolnost proti koroznímu praskání;
- U – odolnost vůči opakovanému cyklickému zatížení;
- P – požadavky na relaxaci stresu.
Asociace ne podle třídy
Ve stavebnictví je výztuž rozdělena do následujících typů:
- podle profilu (hladký, vlnitý);
- podle orientace ve výrobku (příčné, podélné);
- dle podmínek použití (nenapjatý, namáhaný);
- používáním (konstrukční, instalační, provozní).
Existují také konvenční koncepce – „měkká“ (třídy A1, A2, A3) a „tvrdá“ (vysokopevnostní) betonářská ocel. „Měkké“ oceli mají nižší pevnost než „tvrdé“. Ale mají lepší plastické vlastnosti a větší tažnost při přetržení.
Armatura A 500
Abyste v klasifikaci pochopili, co jsou armatury třídy A 500, měli byste zvážit historii jeho vzhledu. Taková výztuž byla vyrobena jako válcované profily z oceli třídy 76 pro zpracování kolejnic, z tkaniny z demontáže ruských drah.
Výztuž byla provedena válcováním za tepla, ale její parametry se lišily od normovaných. V souladu s klasifikací, která byla v té době zastaralá, nebylo možné určit, zda kování A500 bylo jaké třídy – A1 nebo A3. Založili jsme vhodnou třídu v normě TU0933-313-36554501-2014.
Samostatně vybraná třída A500 z kolejnicové oceli 76 je nesvařitelný válcovaný výrobek s periodickým profilem. Zde jsou některé charakteristiky: obsah uhlíku 0,71-0,84 %, mez kluzu min 550 N/mm², průměry tyčí 10-18 mm, úhly ohybu ne více než 30°-45°.
Tedy otázka, jaká třída kování A500 obsahuje odpověď – A500 je samostatná nezávislá třída, odlišná od A1 i A3.
Srovnání A1 a A3 s A500C
Písmeno „C“ v označení výztuže A500C označuje možnost upevnění tyčí obloukovým svařováním. To je důležitý ukazatel, protože řada výztuh po svařování ztrácí svou tažnost, a proto lze k jejich upevnění použít pouze kroucení.

Viz také:
Je možné svařit výztuž pro základ: 2 hlavní způsoby montáže rámů
Nejlepší svařitelnosti a tažnosti A500C je dosaženo u válcovaných výrobků ze slitiny s nízkým obsahem uhlíku (C 0,22 %), bez legujících složek z oceli 3PS a termomechanickým kalením profilu.
A500C má pevnost materiálu v tahu více než 500 N/mm². Jedná se o válcovaný kov s periodickým příčným srpkovitým profilem, který nepřichází do styku s podélnými žebry, což zlepšuje spojení s betonem a nevytváří koncentrátory napětí.
Kování A1 (A240)
Válcované kovové výrobky, výztuž třídy A1 (A240), jsou vyráběny s hladkým povrchem, který nezajišťuje silnou přilnavost k betonu v železobetonovém zařízení. Mez kluzu materiálu je minimálně 240 N/mm². Je určen pro použití v konstrukcích bez tahového zatížení.
Ve výsledku je při srovnání jasné, že se jedná o rozdílná kování, A500C není třída A1.
Kování A3 (A400)
Válcovaný kov typu A3 (A400) má vlnitý profil ve tvaru prstence ve spirále se dvěma podélnými žebry, mez kluzu materiálu je více než 400 N/mm².
Není vhodný pro svařování elektrickým obloukem, protože po svařování při deformaci dochází k praskání švů v důsledku oslabení ocelové konstrukce. Pro spojení tyčí se používá pletení, což zvyšuje pracnost práce.
Na poznámku! Pokud je výztuž A3 vyrobena z oceli 25G2S, pak je povoleno ji použít pro svařování.
Používá se pro vyztužení trámů, železobetonových prvků, pro zpevnění základů a stěn, nikoli však při výstavbě výškových konstrukcí.
Srovnání technických vlastností A400 a A500C – v tabulce:
| A400 | A500C | |
| ocel | 35ГС / 25Г2С | 3PS |
| Uhlík% | 0,20-0,36 | 0,22 |
| Mez kluzu N/mm² | 400 | 500 |
| Pevnost v tahu N/mm² | 590 | 600 |
| Pevnost v tahu N/mm² | 365 | 450 |
| Úhel ohybu | 90 | 180 |
| Dostupnost svařování | Ne / (povoleno, pokud ocel 25G2C) | Povoleno |
| Profil | The Ring | Srp |
| Max – T°C | -40 | -55 |
Jsou podobné, ale mezi A3 a A500C jsou značné rozdíly, což řadí AXNUMX do samostatné třídy.

Podle moderních tuzemských norem (GOST 34028-2016 od 1. ledna 2018 přesunuta na 01.01.2019. 500. 500) jsou armatury A6 klasifikovány podle standardních technických požadavků. A AXNUMXC je klasifikován s dodatečně zvýrazněnými současnými technickými požadavky (oddíl XNUMX GOST) jako svařitelný všemi metodami svařování.
GOST definuje charakteristiky indikátoru svařitelnosti, ale pro laika je obtížné to pochopit, je uvedeno pouze 6 typů samotných metod svařování.
Výhody kování třídy A500C
A500C je mezi staviteli oblíbený, protože. při jeho použití je dosaženo úspor nákladů díky nízké ceně a snížení objemu potřebného materiálu pro výztuž. Svařované tyče jsou pevné, odolné, ekologické a spolehlivé a mají víceúčelové použití. Tato třída výztuže s velkými povolenými nárůsty zatížení ve srovnání s ostatními třídami zajišťuje celistvost svarových bodů.
Jaké příležitosti očekávat:
- Obsahuje méně přísad (legujících složek), takže tyče jsou levnější, pružnější a odolnější vůči korozi.
- Je povoleno vyměnit tyče A400 za A500C bez výpočtu obvodu a konstrukce, ale jinak je nutný opakovaný přepočet, což bude mít za následek zvýšení nákladů.
- Poloměr ohybu bez ohřevu A500C dosahuje 180 stupňů, u jiných výztužných tyčí to není možné.
- A500C se používá jako kotevní prvek (kotva) a pro montážní smyčku díky své vysoké pevnosti a odolnosti vůči dynamickému zatížení.
- Zachovává si své výkonové charakteristiky po dlouhou dobu (více než 50 let bez kontaktu s vodou a chemikáliemi) i při teplotách až -55 stupňů Celsia.
Popis videa
Jasný přehled typů výztuže a ocelí ve stavebnictví je uveden v tomto videu:

Nejdůležitější znaky
Pevnost a odolnost železobetonových konstrukcí zajišťuje spolehlivý skrytý rám – výztuž.
A500C je vyhrazená třída vyztužení – ne A1 a ne A3. Od A1 se výrazně liší – jak navenek, tak ve vlastnostech. Z hlediska technických a chemických vlastností je A500C výhodnější a univerzálnější než A3 (A400), a to díky své svařitelnosti, pevnosti a odolnosti vůči jakémukoli typu zatížení.
Proveditelnost použití výztužného materiálu je určena ve fázi návrhu po výpočtech založených na mnoha faktorech. Důležitá je znalost technických požadavků, GOST a norem, typy a vlastnosti výztuže, třídy ocelí a zkušenosti se specifiky jejich použití ve stavebnictví.
Označením vlnité a hladké výztuže můžete rychle zjistit její parametry: průměr, vlastnosti kovu, způsob výroby, třídu oceli tyče. Když zná všechny nuance označení výztuže, stavitel podle specifikace získá představu o stupni pevnosti, kterou může železobetonový beton vykazovat.
Klasifikace armatur podle třídy
Sortiment kování se vyznačuje zvláštnostmi procesu výroby kovových výrobků. Podle povahy jejich výroby existují dva typy výztužných tyčí: válcované za tepla a tažené za studena.
Na základě stupně pevnosti, průměru a hmotnosti výztužných výrobků je výztuž klasifikována do tříd:
- A1 – A240,
- A2 -A300,
- A3 – A400 a A500,
- A4 – A600,
- A5 – A800,
- A6 – A1000.

Tvarovky třídy A1 (A240) se vyrábí hladké, výrobky ostatních typů se vyrábí s vlnitým a žebrovaným povrchem.
Co znamená třída zesílení?
Třída výztuže je zkratka, která obsahuje všechny hlavní charakteristiky výztužných tyčí jakéhokoli typu.
Výrobci uvádějí vlastnosti v označení armatur pomocí následujících písmen:
- „A“ označuje výrobu výrobku z oceli válcované za tepla;
- „B“ – vyrobeno z oceli válcované za studena;
- „K“ znamená ošetření tyčí antikorozními prostředky;
- “C” označuje svařitelnost;
- “E” – speciální flexibilita.
Například v označení výztuže A500C dekódování zkratky říká: za tepla válcovaná armovaná tyč s tekutostí 500 mPa třetí třídy má vlastnost svařování. Ocel A600C – tyče válcované za tepla s mezí kluzu 600 mPa, se svařovací schopností.
Ve výztužných klecích pro zatížené konstrukce jsou výztužné tyče spojeny vázacím drátem. V tomto případě se svařování nepoužívá. Pletení umožňuje, aby se tyče vzájemně mírně posunuly o 1-2 mm.

Klasifikace výztuže budov podle účelu
Různorodost technologií a různé úrovně architektonické složitosti moderních budov předepisují různé funkce a zamýšlené účely výztužných prvků:
- pracovní výztuž přebírá sílu tahu, tlaku, smyku a další zatížení na konstrukci. Výztužné pruty jsou umístěny v tahové zóně železobetonové konstrukce a musí být maximálně přilnuté k betonu. Proto se jako pracovní tyče používají pouze vlnité tyče. Jeho profil a průměr jsou vypočteny a zaneseny do projektové dokumentace;
- konstrukční nebo roznášecí armovací ocel podporuje rovnoměrné rozložení zatížení ve sloupech, deskách, klenbách;
- Montážní místnost spojuje dva předchozí typy do rámů a sítí, to znamená, že plní montážní a upevňovací funkci. Podporuje rovnoměrné rozložení zatížení a napětí mezi jednotlivé tyče v betonové konstrukci. Pro tyto účely se používá hladká výztuž;
- kotva se používá pro upevnění upevňovacích věží základových zapuštěných dílů. Tyto výrobky jsou konstrukce z kotevní desky a trubky se zátkou.
Klasifikace podle chemického složení
Rozdělení podle chemického složení kovu se vyskytuje ve třech polohách:
- Podle stupně pevnosti jsou výztužné výrobky rozděleny do šesti pozic, již zmíněných výše. Používané armatury mají různá označení. Takže armatury A1 (staré označení) jsou stejné jako AI a A240 (nové označení). V souladu s tím kování třídy A2=AII=A300, kování A3=AIII=A400, A4=AIV=A500, A5=AV=A600.
- Podle jejich zvýšené tepelné pevnosti se výztužné výrobky odlišují označením označujícím výztuž ve formě přidaného písmene „t“. To zahrnuje šest odrůd: At400, At500, At600, At800, At1000, At1200. Tepelného zpevnění je dosaženo dodatečným rychlým ochlazením při výrobě výztuže válcováním za tepla.
- Podle oxidačních vlastností zbrojních výrobků se označují: SP – klidný, PS – polotichý, KP – vroucí. K oddělení dochází v důsledku vlastnosti varu během lití betonu. Vařící ocel prudce uvolňuje plyny během procesu lití: zdá se, že se vaří. Tato nekvalitní ocel obsahuje uvnitř velké množství pórů. Pro konstrukci armovacích klecí je preferován tichý typ oceli.

Druhy armovacích prutů podle materiálu výroby
Dnes jsou výztužné tyče vyráběny ze dvou typů materiálů:
Oba typy se používají ve stavebnictví. Ale složený pohled byl vynalezen relativně nedávno. Kompozitní tyče jsou vyrobeny ze skelných, čedičových a uhlíkových vláken plněných polymerní kompozicí.
Klasifikace a typy výztuže pro konstrukci
Při výstavbě obytných a průmyslových budov se nejčastěji používají první čtyři třídy výztuže.
Kování A240
- Výztuž A1 GOST o průměru 6 – 12 mm je dodávána ve svitcích a tyčích.
- Výrobky o průměru větším než 12 mm se vyrábí pouze ve formě tyčí.
- Pro výrobu hladké výztuže GOST 34028 2016 se používají následující typy oceli: St3ps, St3kp, St3sp.
- Výztuž A240 GOST 34028 2016 v průměru je 6 – 40 mm.
- Samotné armovací tyče A1 jsou k dispozici v délkách od 6 metrů do 11.7 metrů.
- Tyče jsou vyrobeny s podélným žebrem pro zlepšení přilnavosti k betonu.
- Skládá se z hladkých tyčí z oceli válcované za tepla.
Aplikace armatur A240
S pomocí armatur A240 se provádějí následující úkoly:
- spojování rámových konstrukcí;
- Výztuž A240 slouží jako polotovar pro vytváření výztužných prutů metodou válcování za studena B500 a další;
- vyztužení pásových základů, stropů, podlah, stěn.
- výstavba ropovodů a plynovodů.
Kování A300
Třída AII je vyrobena z uhlíkové oceli St5sp/ps a nízkolegované oceli St18G2S.
Dostupné v průměrech 10 – 80 milimetrů. Tyče do tloušťky 12 mm se dodávají ve svitcích, silnější tyče se dodávají v tyčích různých délek.
Výztuž třídy A300 se používá v různých oblastech stavebnictví:
- soukromé domy a výškové budovy;
- stavba přehrad, mostů, přehrad;
- výstavba skladů, průmyslových budov, hangárů;
- položení vozovky;
- tovární výroba výrobků z konvenčního a předpjatého betonu.
Třída kování A400
- Kování A400 GOST se vyrábí s žebrovaným povrchem. Přilnavost výztuže A400 k betonu je mnohem silnější než u hladkých tyčí.
- K výrobě se používají tyto oceli: 35GS, 25G2S a 32G2Rps.
- Průměr vyráběných tyčí je 6 – 40 mm pro ocel 35GS a 25G2S a pro 32G2Rps by měl být průměr tyče v rozmezí 6 – 22 mm.
- Ve standardních specifikacích je průměr uveden jako průměrná hodnota, protože hodnota průměru naměřená s přihlédnutím k nejvyšší části žeber a průměru tyče bez zohlednění polodrážky se bude lišit.
- Délka vyráběných tyčí je 5 – 25 m.
- Kovové tyče třídy A3 se díky své vysoké adhezní schopnosti používají k výrobě nosných železobetonových výrobků a vyztužení jakýchkoliv základů.
Kování A500 a kování A500C
- Nové označení výztuže A500 a staré A3 značí: tyče jsou vyrobeny metodou válcování za tepla s nejnižší mezí kluzu 500 mPa. Výrobky A 500 se vyrábí o průměru 6 – 80 mm.
- Jsou opatřeny žebrovaným povrchem pro lepší přilnavost k betonu. Větší pevnost při vytváření výztužných rámů má pokročilejší značka A500C výztuže, jejíž výklad označuje schopnost spojování svařováním.
- Tyče A500C jsou vyrobeny z legované oceli. Snížením obsahu uhlíku v tyčích získávají tažnost a svařitelnost.
- A500 je univerzální kování: používá se v mnoha oblastech stavebnictví. Tyče A500C se doporučují pro vysoce rizikové konstrukce: pilíře, mosty, podpěry, nadjezdy, základy.
Specifikace kování: tabulka GOST
Specifikace armatur podle třídy, materiálu výroby a dalších vlastností viz tabulka:
| Třída pevnosti (staré označení a jeho ekvivalent podle evropských norem) | ocel | Mez kluzu, MPa | Průměr, mm | popis |
| A-I (240) | Uhlík St3KP, St3PS, St3SP | 240 | 4-40 | Hladký |
| A-II (A300) | Nízkolegovaná St18G2S nebo uhlíková St5SP, St5PS | 300 | 10-80 | Vlnitý, vyráběný ve formě tyčí (6-12 m) nebo drátu svinutého do svitku |
| A-III (A400) | Legované 35GS, 25G2S, 32G2R | 400 | 6-40 | Žebrovaná výztuž pro základ |
| A-IV (A600) | Nízká slitina 80С, 20ХГ2Ц | 600 | 6-40 | Vlnité, půlměsícové, pro svařované rámy železobetonových výrobků |
| AV (A800) | Nízká slitina 23Х2Г2Т | 800 | 6-40 | Žebrovaný, pro svařování rámů v železobetonových výrobcích |
| A-VI (A1000) | Nízká slitina 22Kh2G2AYu, 22Kh2G2R a 20KhG2SR | 1000 | 6-32 | Vlnité, pro svářečské práce |
Kompozitní výztuha
Syntetické výztužné tyče zaujímají ve stavebnictví zvláštní místo.
Sklolaminátové armovací tyče mají vysokou pevnost a nízkou hmotnost. Oproti oceli má významnou výhodu: odolnost proti zničení je 2.5krát větší. Ekvivalentní náhrada ocelových tyčí za kompozitové je určena polovičním průměrem (pokud má ocel průměr 6 mm, pak sklolaminát je 3 mm).
Tyče z čediče a uhlíkových vláken mají zvýšenou odolnost v agresivním prostředí. Kompozitní materiál má však nízkou požární odolnost: taje při +160 stupních.
Kompozitní tyče se používají v nenosných konstrukcích: pletivo na obklady stěn a jiných povrchů, cementové potěry.

Tabulka hmotnosti a průměru průřezu
Celkovou hmotnost výztužných tyčí, které budou použity ve stavebnictví, můžete vypočítat pomocí standardních hodnot hmotnosti v tabulce. Je potřeba vybrat průměr výztuže, zjistit rozměry délky těchto tyčí a vynásobit hmotnost jednoho metru počtem metrů v tyči a opět vynásobit počtem všech tyčí, které se budou zapojovat. práce.
Průměr, mm
Důležité! Ve stavebnictví jsou nejpoužívanější průměry: 6 – 40 mm. Velké průměry se používají při stavbě speciálních objektů. Podíl tohoto ventilu na výrobě je poměrně malý. Je k dispozici na základě předchozí žádosti.
Která třída je nejoblíbenější?
Armatury A400 mají vlastnosti, které jsou v souladu s GOST a činí je nejoblíbenějšími. Jeho charakteristickým rysem je, že se vyrábí pouze ve vlnité formě. To umožňuje použít výztuž A400 třídy A3 jako nosný výztužný rám.
Výhodou je široká škála velikostí průřezu výztuže: Výztuž A400 je k dispozici v průměrech 6 – 40 milimetrů. Proto se výztuž třetí třídy A400 používá pro vyztužení pásových základů malého rozsahu a obrovských železobetonových konstrukcí pro stavbu mostů, výškových budov a tunelů.
Tvarovky A400 jsou odolné proti vlhkosti, vysoké zátěži a flexibilní. Schopnost ohýbat výztuž AIII až o 90 stupňů bez ohřevu usnadňuje montáž rohových konstrukcí, což obvykle způsobuje potíže stavebníkům. Pevná tyč kotvy, ohnutá do požadovaného úhlu, přispěje k trvanlivosti a spolehlivosti rámu a poskytuje pevnost při zvýšeném zatížení.
Nyní při výstavbě monolitických budov začali používat výztužné tyče značky A500C: má nejvyšší pevnost, schopnost svařovat a odolávat různým silovým zatížením.
Klasifikace výztužných výrobků umožňuje na první pohled přesný výběr typu materiálu pro stavbu konstrukcí nebo železobetonového betonu. Proto je důležité, aby se stavební specialisté naučili porozumět označení armatur ve specifikacích a vzhledu výrobků. To umožňuje pochopit třídu betonářské oceli.















