Vypočítaný výkon odsavače kouře je určen s ohledem na podtlak před ním a skutečný objem spalin, které pohybuje.
Odhadovaný výkon odsavače kouře je určen poměrem:
Kde je výkonový bezpečnostní faktor, bereme jej rovný 4.5 podle tabulky 1,1;
Vakuum (-) nebo přetlak (+) ve vstupní části odsavače kouře:
– vakuum v peci 50 Pa.
Tlak ve výstupní trubce odsavače kouře:
Plný tlak výfukového ventilátoru:
Spotřeba spalin se vypočítá podle vzorce:
kde =0,48 m 3 /s je odhadovaná spotřeba paliva pro kotel, vypočtená dříve v části 4.3.1;
= 13,03 m 3 / m 3 – objem spalin na výstupu z ekonomizéru vody (z tabulky předchozí kurzové práce);
– předpokládá se, že teplota spalin před odtahem kouře je rovna teplotě výfukových plynů, kterou jsme v předchozím výpočtu předpokládali 125 0 C;
– sání vzduchu v plynových potrubích za kotlem se bere podle tabulky XVII Standardní metody tepelného výpočtu kotlů [20], předpokládáme, že máme zděné kouřovody a jejich délka je 10 metrů.
Podle tabulky uvedené v [19,21] je sání každých deset metrů cihelných kouřovodů 0,05, v našem případě = 0,05.
Bezpečnostní faktor odsavačů kouře a dmychadel
| Tepelný výkon (pro parní kotle ekvivalentního výkonu), MW | Bezpečnostní faktor | |||
| z hlediska výkonu | tlakem | |||
| odsavače kouře | ventilátory | odsavače kouře | ventilátory | |
| Do 17,5 | 1,1 | 1,1 | 1,2 | 1,2 |
| Více 17,5 | 1,1 | 1,05 | 1,1 | 1,1 |
Celkový tlak požadovaný výpočtem, který musí výfukový ventilátor vyvinout, se vypočítá pomocí tohoto poměru:
kde =1,2 [22] je faktor bezpečnosti výkonu
tabulky 4.5;
– námi definované dříve v části 4.3.1;
– hustota spalin při 0 o C a
760 mmHg Svatý.;
– námi přijatá teplota spalin v tepelném výpočtu kotle v souladu s [20,22]; – teplota, pro kterou byla charakteristika sestavena (tab. 4.6).
Na základě vypočteného výkonu a tlaku v tabulce 4.6 určíme typ odtahového ventilátoru. Vybíráme odsavač kouře typ DN-12,5, účinnost. odsávač kouře, převzato z tabulky 4.6.
Odstředivé odsavače kouře
| Značka odsavače kouře | Produktivita, 10 3 m 3 / h | Tlak, kPa (kgf/m2) at t o C. | Účinnost,% | Značka motoru | Výkon motoru, kW |
| DN-9 | 14,65 | 1,78 (178) t= 200 o C | 4А160S4 4А160S6 | ||
| DN-10 | 19,6 | 2,21 (221) t = 200 °C | 4А180М4 4А160S6 | ||
| DN-11,2 | 27,65 | 2,76 (276) t= 200 ° C | 4А200L4 4А200М6 | ||
| DN-12,5 | 39,1 | 3,43 (343) t= 200 o C | АО2-91-4 АО2-82-6 | ||
| DN-15 | 2,76 (276) t= 200 o C | АО2-91-8 АО2-92-6 АО-355S4 | |||
| DN-17 | 2,88 (288) t= 200 o C | АО2-91-8 АО-355S6 ДАЗО-12-55-4 | |||
| DN-19B | 4,62 (462) t = 100 °C | AOZ-355M-643 AOZ-355S-8UZ | |||
| DN-19BGM | 4,62 (462) t= 100 ° C | AOZ-355M-10UZ | |||
| DN-21 | 5,85 (585) t= 100 o C | ДАЗО2-16-44-6/8У1 ДАЗО13-42-6М-У1 | 400/170 | ||
| DN-21GM | 5,85 (585) t= 100 o C | ДАЗО4-400У-6У1 ДАЗО-13-42-6/8М-У1 АО3-400М-6У3 ДАЗО-12-55/-8/10-У1 АОЗ-355М-8УЗ АОЗ-355-10УЗ | 320 / 135 160 / 80 | ||
| DN-22 | 3,2 (320) t= 100 o C | ДАЗО-13-42-8М-У1 ДАЗО4-13-52-8У1 | |||
| DN-22GM | 3,2 (320) t= 100 o C | ДАЗО2-16-44-8/10-У1 ДАЗО4-13-52-8У1 | 250/125 | ||
| DN-24 | 3,81 (381) t = 100 °C | ДАЗО13-55-8М-У1 ДАЗО4-14-42-8У1 | |||
| DN-24GM | 3,81 (381) t= 100 o C | ДАЗО2-16-44-8/10У1 ДАЗО4-14-42-8У1 | 250/125 |
Elektrický výkon spotřebovaný motorem odsavače kouře je určen poměrem:
kde je bezpečnostní faktor pro elektrickou energii.
Elektromotor se vybírá na základě výkonu ze seznamu motorů doporučených výrobcem (tabulka 4.6).
Vybíráme motor A02-82-6 o výkonu 40.
Líbil se vám článek? Přidejte si ji do záložek (CTRL+D) a nezapomeňte ji sdílet se svými přáteli:
















